23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresja. My także tego dnia przygotowaliśmy i zapoznaliśmy się z informacjami na temat depresji, jej objawami, sposobami leczenia oraz miejscami gdzie można szukać pomocy.

Depresja jest chorobą całego organizmu i tak jak nadciśnienie, cukrzyca czy inna choroba przewlekła może być diagnozowana i skutecznie leczona.

Objawia się przede wszystkim: obniżonym nastrojem (smutek, przygnębienie), utratą zainteresowania działaniami (zobojętnienie emocjonalne, niezdolność do przeżywania przyjemności), osłabieniem energii (szybsze męczenie się i utrzymujące się uczucie zmęczenia).

U wielu osób cierpiących z powodu depresji występują liczne, ale mniej typowe objawy: zaburzenia snu, obniżenie libido, myśli samobójcze, problemy z koncentracją uwagi, utrata wiary w siebie, nieadekwatne poczucie winy, spowolnienie psychoruchowe, wzmożony lub zmniejszony apetyt, który prowadzi do zauważalnych zmian w masie ciała.

Wiele osób chorujących na depresję doświadcza również nadmiernego lęku oraz przykrych objawów somatycznych, takich jak kołatanie serca, duszności, drżenie ciała, zawroty głowy, które nie znajdują medycznego wyjaśnienia.

Pamiętaj:

  • Depresja jest chorobą którą, należy leczyć
  • Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie objawy depresji
  • Zwróć uwagę na członków twojej rodziny i najbliższych – jeśli zaobserwujesz u nich objawy depresji, przekonaj ich do wizyty u profesjonalisty
  • Zrozum i naucz się wspierać osoby w depresji z twojego najbliższego otoczenia
  • Leczenie depresji powinno się rozpocząć jak najszybciej, pozwala to osiągnąć lepszy rezultat
  • Leczenie jest długotrwałe, dlatego bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zaleceń